Dnes, 16.9.2016, se v Divadle na Vinohradech uskuteční premiéra slavné hry Gabriely Preissové Její Pastorkyňa, kde hlavní roli vdovy Kostelničky ztvární herečka Dagmar Havlová, pod režisérským vedením Martina Františáka.

Ve slavném pražském divadle již dříve byla inscenována i další díla dramatičky Preissové, jako neméně slavná Gazdina Roba, obě hry vycházejí z venkovského života a popisují především osudy silných žen, Její Pastorkyňa se stala známou hlavně díky Janáčkově geniálnímu opernímu zpracování a nese v sobě nádech antické tragédie. Divák nemá být dějem a rozřešením překvapen, ale s napětím sledovat průběh a řešení situací v příběhu a následně projít katarzí – emočním očištěním, následujícím po tragickém konci.

Dagmar Havlová se k roli vyjádřila tak, že by ráda, i přestože je její role chronicky známá a nabízí mnoho srovnání, divákům předala myšlenku své postavy, přiměla je k tomu se s ní znovu sžít a přijmout její motiv a přesvědčení.

Její Pastorkyňa, byť není již moderním dílem, má stále dnešnímu diváku co nabídnout – Preissové se podařilo to, co skutečně velkým autorům – její hrdinové sice žijí na moravské vesnici v období konce 19. století, ale rozhodně to nejsou žádné postavičky z lidového muzea v přírodě. Ve hře nadčasově zachytila to, jak člověk svými rozhodnutími a činy zkoumá smysl své existence. A navíc její postavy věrně odpovídají české povaze, ve hře vidíme skutečně „naše“ způsoby jednání a řešení problémů. V roli Jenůfy se nám představí Tereza Terberová, v dalších rolích také Naďa Konvalinková, Tomáš Dastlík či Denny Ratajský.

Zdroj: http://kultura.zpravy.idnes.cz/dagmar-havlova-rozhovor-080-/divadlo.aspx?c=A160909_100654_divadlo_ts

Iveta Kolovratníková, A1MA