Již několik dní jsou školy uzavřené, a tak jsme si pro vás připravili pár tipů, jak se doma učit.

1) Nenechávejte úkoly na poslední chvíli.

Nevíme, jak dlouho budou školy zavřené. Mohou to být dva týdny, ale třeba měsíc či dva. Za tu dobu se vám úkoly nahromadí a vy je pak všechny nemusíte stihnout.

Doma si vyhraďte každý den určitý čas, kdy se budete učivu věnovat. Věnujte se jednomu předmětu alespoň 30 minut, pak si dejte pauzu a dále takto pokračujte třeba do oběda. Učivo si rozdělte tak, abyste vše během týdne zvládli. Odpoledne si dejte malou procházku, abyste se nadýchali čerstvého vzduchu a od učení si odpočinuli, ale zbytečně nechoďte do většího kolektivu. Vyvenčete třeba pejska, kterého máte doma, nebo alespoň vyneste koš a obejděte blok, kde žijete. Učit se v jednom kuse ničemu neprospívá, spíše by vás to odradilo, a proto dodržujte pauzy.

Samozřejmě prokrastinace (odkládání povinností) vás bude svádět, ale věříme, že se nedáte!

2) Začněte tím, co už znáte.

Abyste zvládli učivo, které vám učitelé zadali, je potřeba vědět, kde jste skončili. Otevřete si sešity, podívejte se do učebnice a zopakujte si to, co jste probírali, než se školy uzavřely.

3) Nové učivo a opakování.

Učíte se novou látku? Nezapomeňte si jí pořádně zopakovat. Ne nadarmo se říká, že opakování je matka moudrosti. Je to pravda a můžeme to dvakrát podtrhnout. Opakování nám pomáhá se v učivu zorientovat. Pokud něčemu nerozumím, pak přistoupím k dalšímu kroku. Nebojte se vrátit se k tomu, co jste se již naučili a znovu si to zopakovat.

V opakování vám také mohou pomoci naučná videa, dokumenty či online testy.

4) Komunikujte.

Pokud něco nevím, neznám, nebo tomu nerozumím, určitě si připravím otázky a napíšu paní učitelce/panu učiteli. Rádi vám pomohou a zodpoví všechny vaše otázky. Cílem je učivu porozumět a pochopit ho.

5) Myslím na své zdraví, i když jsem doma.

Jak jsme psali výše, zajděte si na procházku, přečtěte si knížku, namalujte si něco pěkného (vytvořte třeba komiks), ale neučte se celý den v jednom kuse. Přestávky jsou potřeba, a to především pohyb na čerstvém vzduchu a zdravá strava. Pokud pracujete na úkolech do školy na počítači, určitě se pak na něm nedívejte na filmy nebo seriály. Nechte vaše oči, ať si odpočinou. Běžte třeba pomoci rodičům s úklidem v domácnosti. Budou vám za to vděční.

Jezte zdravě! Nejvíce na pravidla zdravé stravy a pohybu musíme myslet právě v době, kdy zůstáváme doma.

6) Spánek.

Zbytečně neponocujte a držte si svůj denní režim. Pokud se přes den učíme, je v pořádku, když si odpočineme i během dne. Během spánku se nám informace ukládají do paměti a to nám významně pomáhá při učení.


Držíme vám palce, ať doma zvládnete vše, co vám učitelé zadali, a budeme se těšit na shledání opět ve škole.