K uvedení dokumentárního cyklu připravila Česká televize ve spolupráci s Vězeňskou službou ČR výstavu výtvarných prací odsouzených, které vznikly pod odborným vedením vězeňských služeb České republiky, Německa a Polska. Výstava je připravena v návaznosti na stejnojmenný dokumentární film. Tento film režiséra Karla Žaluda byl vloni oceněn na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě jako nejlepší český dokument. V současné době je formou šestidílného seriálu vysílán na ČT2.
Nejedná se o prezentaci výsledků volnočasové činnosti vězňů, ale o představení pedagogické a terapeutické práce s výtvarným projevem, jejímž cílem je kultivace osobnosti a změna životních postojů.
V České republice se arteterapie spíše nevyužívá. V Německu je naopak arteterapie součástí výkonu trestu už 30 let. Věznice v Teplicích je vlastně první věznicí, která tuto formu terapie začala více využívat. V zásadě se dá ale tímto způsobem pracovat jenom s lidmi, kteří chtějí takto pracovat. Lidí, kteří jdou něco malovat místo toho, aby se váleli na cele nebo nadávali na vězeňský systém, je bohužel málo. Ale i to málo stojí za to, protože tito lidé se pak třeba do věznice nevrátí. Při návštěvě této výstavy si člověk uvědomí hodně věcí, nejvíce však to, jak velkou cenu má svoboda. Návštěvu výstavy mohu tak vřele doporučit.
Tato výstava potrvá od 8. února do 31. března 2019, každý den od 10 hodin do 18 hodin v Zotavovně Vězeňské služby ČR Praha (Na Květnici 1105/10, Praha-Nusle). Komentované prohlídky se konají 15. února, 8. a 22. března 2019.

Vojtěch Kraus, 2AMA