Ing. Richard Pokorný, učitel Přírodních věd a Matematiky, kterého potkáváte na chodbě naší školy, usmívá se a vchází do třídy plný elánu. Občas to ve třídě hlučí a vypadá to, že jsou všichni „na kordy“, ale to se vám jen může zdát.

Pan učitel Pokorný se věnuje zajímavému sportu, ve kterém nedávno získal (společně se svým týmem) důležité umístění. Věnuje se totiž šermu. Historie tohoto sportu spadá až do období starověku, avšak i tento sport prošel technologickým vývojem. A co je to vlastně šerm? Na stránkách www.czechfencing.cz se dozvíte, že „šerm je úpolová sportovní disciplina (tzn. zápolení, při němž soupeři překonávají živou sílu protivníka sečnými nebo bodnými zbraněmi); kdysi to byla součást vojenského výcviku. … Moderní šerm se vyvinul v románských zemích v 16. až 17. st. Ve sportovním šermu se bojuje fleretem, kordem (bodné zbraně) a šavlí (sečná i bodná zbraň), v současnosti všechny discipliny muži i ženy. Registrace zásahů elektrickým přístrojem. Soutěže se pořádají pro jednotlivce a tříčlenná družstva s 1 náhradníkem. Fleretem a kordem může šermíř soupeře zasáhnout jen hrotem, u šavle platí zásahy jak hrotem, tak celým ostřím.“

Již dříve v turnaji družstev tento tým ve složení Richard Pokorný, Pavel Pitra, Martin Rubeš a Jiří Beran získal čtvrté místo. Nyní ve světovém poháru mezi dalšími 23 družstvy porazili Argentinu, Maďarsko a Ukrajinu a získali tak zlatou medaili v kanadském Vancouveru. My jsme pro vás pana učitele Pokorného zpovídali, a tak se všichni můžete začíst do jeho odpovědí. Otázky sestavovali studenti 1. ročníku, které pan učitel učí.

Jak probíhala příprava na soutěž?

Příprava před závodem za mořem probíhá rozdílně než na závody po Evropě. Soutěž začíná v pátek. Na místě jsme byli již v pondělí kvůli časovému posunu 9 hodin. Úterý jsme měli volný program, procházka po okolí. Ve středu a čtvrtek jsme trénovali. Lehce jsme si zašermovali a zbytek času hlavně odpočívali.

Jaké jste měl pocity před začátkem soutěže?
Popravdě si ani nepamatuji. Důležité je soustředění před každým zápasem a je nutné si věřit. Pocity mohou klamat.
Báli jste se (měli strach) před prvním soupeřem?
Strach vede k temné straně. Ale opravdu, strach, myslím, v hlavě dobrého šermíře nemá místo.
Bylo určené pořadí hráčů ve hře?
Pořadí, v jakém nastupujeme do každého zápasu určuje trenér těsně před každým duelem. Záleží hodně na soupeři a také na rozlosování pořadí. Velkou roli hraje poslední zápas a právě podle něj se často taktizuje. Během turnaje se obvykle na pozici „zavírajícího“ střídáme.
Jaká panovala atmosféra v týmu?
Atmosféra musím říct, že byla dokonalá. Ačkoliv jsme 4 a věkové rozpětí je 14 let tak jsme opravdový tým. Jeden za všechny, všichni za jednoho. Tak je tomu ale na každých závodech a je jedno jestli se daří nebo nedaří.
Co jste dělali během přestávky? Odpočívali jste, nebo trénovali na další zápas?
Mezi zápasy se hlavně odpočívá. Za celý den musíme zvládnout 5 zápasu ve kterých nastupujeme každý 3 krát. Je to velice náročné na kondici i soustředění. Před finále to bylo jiné, měli jsme delší pauzu, asi hodinu, tak jsme zvládli i větší jídlo.
Jaké jste měli pocity při rozhodujícím zápasu? Věřili jste, že byste mohli vyhrát?
O pocitech jsem se už zmínil. Pocitům se člověk nesmí poddat. Ale samozřejmě, že jsme věřili ve vítězství, protože Ukrajinu, našeho finálové soupeře jsme už v této sezoně dokázali porazit. Navíc nás hnala touha po prvním vítěství ve světovém poháru v soutěži družstev v historii českého šermu.
Měli jste problémy s některým soupeřem?
Dá se říci, že jsme měli problém se všemi soupeři. Prohrávali jsme v každém zápase do konce a všechny se nám podařilo otočit v náš prospěch. Ovšem to není nic překvapivého. V šermu je velmi široká špička. Troufám si říct, že tak šestnáct týmů si na každém turnaji dělá ambice na pódiové umístění.
Proč je tato medaile za vítězství tak důležitá?
Je důležitá právě proto, že je první v historii. Zároveň pro nás osobně, protože tento tým, který se formuje již tak 2 roky, dosáhl několik čtvrtých míst a umístění v elitní osmičce. Medaile, navíc zlatá, je  tak vyvrcholením našeho snažení. Nyní se musíme koncentrovat a zopakovat takový výkon na letošním mistrovství Evropy či světa a můžeme doufat v další medaili.
Děkujeme za rozhovor a panu učiteli přejeme, aby se mu stále dařilo v soutěžích družstev i jednotlivců.
Jitka Černochová, Amálie Bališová, Jan Bolina, Margaryta Novosolova
Obrázky: www.czechfencing.cz