Od 7. září 2016 platí pro firmy vyrábějící tabákové výrobky zákaz vydávání cigaret bez obrazového varování, to samé platí i pro elektronické cigarety. Tuto novinku zavedla novela zákona o potravinách.

Cigaretové krabičky se smějí vydávat bez obrázků ještě po dobu tří měsíců.

Nové krabičky jsou připraveny ve 42 obrazových variantách, které zobrazují především následky kouření jako jsou nádorová onemocnění, následky zúžení cév, ale také obrázky, které působí na emoce a jsou jimi například rodiče stojící nad rakví svého dítěte nebo dítě s cigaretou v ruce.

Tyto fotografie by měly i nadále doplňovat odrazující nápisy na krabičkách.

Dle výzkumů z jiných zemí jsou obrázky na cigaretách mnohem účinnější než-li pouhé nápisy. Kuřákům cigarety z těchto krabiček méně chutnají, ale fotografie se musí měnit, aby tak měly odrazující efekt.

Obrázky na cigaretách by měly sloužit jako důraznější varování o škodlivosti kouření a měly by tak fungovat i jako prevence onemocnění způsobených kouřením, jako jsou například gastrointestinální onemocnění, kardiovaskulární, respiračního systému, ale také i onkologická onemocnění.

Nová legislativa určuje i zákaz prodeje malých balení pod 20 cigaret, tabáku pod 30 gramů a do roku 2020 bude zakázán i prodej mentolových cigaret a cigaret s jinou než tabákovou příchutí.

Kvůli zvýšení nákladů na cigaretové krabičky, které se odhaduje na čtvrt milionu korun by se měla zvýšit i cena cigaret. Již v posledních letech počet vykouřených cigaret dle ČSÚ klesal, díky obrázkům i ceně cigaret by tak měl jejich počet klesat i nadále.

Dle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka by měl být počet kuřáků snížen o 2-3%.

 

Zdroje: http://www.idnes.cz, www.novinky.czwww.svetzdravotnictvi.cz

Dominika Matušková, B1MA